Yangın merdiveni; yangın esnasında insanların hızlı bir şekilde ve güvenle tahliye edilebilmesi için hayati öneme sahiptir. Araştırmalar yangın başladıktan sadece 3 dakika içerisinde yangın mahalinin dumanla dolduğu ve 6 dk içindede alevlerle kaplandığını ortaya koymaktadır.

Genel olarak yangın merdivenlerinin özellikleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:
• Yangın ve diğer acil durumlarda kullanılabilecek merdivenler, kaçış merdivenidir.
• Bu merdivenler bütünün parçasıdır. Diğer kaçış yollarından bağımsız değildirler.
• Yangın merdivenlerinde hiçbir yanıcı malzeme kullanılmaz.
• Kullanıma uygun şekilde boş bulunmasını bina yönetimi sağlar.

Yangın merdiveni, 21.50 ila 30.50 metre yüksekliğe sahip binalarda zorunludur. Bunun için doğru bir firmanın tercih edilmesi hayatınız için büyük öneme sahiptir.

Yangın Merdiveni
Yangın Merdiveni
Yangın Merdiveni
Yangın Merdiveni
Yangın Merdiveni
Yangın Merdiveni
Yangın Merdiveni
Yangın Merdiveni

Yangın Merdiveni Çeşitleri

Yangın merdiveni çeşitleri, kullanılacak alana göre değişiklik gösterir. Genel olarak bu çeşitler beşe ayrılır. Bunlar;
• Z Tipi,
• Dairesel,
• Katlanabilir,
• Özel Tasarım,
• Spiral şeklinde sıralanabilir.

Bu yangın merdivenleri kurulacakları alanlara göre ölçüleri farklı olabilir. Biz konutun ihtiyacına göre her çeşidin imalatını yapıyoruz. Bütün yangın merdiveni çeşitleri güvenilir malzemelerden yapılmasına özen gösteriyoruz. Bizi tercih ederek ihtiyacınız olan merdiveni yaptırmanız mümkündür.

Z Tipi Yangın Merdiveni

Söz konusu Z tipi yangın merdiveni, ismini yapılış biçiminden alır. Basamaklar şekil itibariyle birbirinin aynısıdır. Aynı zamanda standart ölçülerde yapılır. Ev ve meskenlerin bulunduğu binalar için merdivenin genişliği 80 cm’dir. Toplumun ortak kullandığı yerde ise genişlik 120 cm olarak görülür. Yapıya belli bir limitte insan hizmet ediyorsa 65 cm, yüksek katlı plazalarda da 90 cm şeklinde imal edilebilir.

300 cm yükseklikte olan Z yandın merdiveni, 5 ila 6 basamakta bir ara sahanlıklara sahiptir. Basamağın genişliği, 28 cm’in altında değildir. Merdivenin dönüş kısmı düşünülerek dar kenarların 20’den az olmaması gerekir.

Dairesel Yangın Merdiveni

Dairesel yangın merdiveni, yanmaz malzemelerden üretilen merdiven çeşididir. Bu merdiven 25 kişiyi geçmeyen binalarda kullanılır. Ara kat veya balkondan zorunlu geçiş için hizmet verir. Dairesel merdivenin genişliği en az 70 cm olmalıdır. Genişlik 60 kişiden fazla olması durumunda 80 cm’den az değildir. Dairesel merdivenin basma genişliğinin 25 cm’den az olmaması gerekir. Aynı zamanda basamağın yüksekliği, 17,5 cm’den fazla olmamalıdır. Belirtilen bu şartların uygulanmadığı takdirde merdiven kullanılamaz. Dairesel merdivenin izin verilmediği yerler arasında okul, sağlık kuruluşu bulunur. İnsan kapasitesinin 50 kişiden fazla olduğu eğlence merkezlerinde de bu merdivenin kullanılmasına izin verilemez.

Katlanabilir Yangın Merdiveni

Diğer adı, akrobat olan katlanabilir yangın merdiveni, genellikle kaçışın yapılacağı son noktalarda yer alır. Tek katlı binalarda kullanıma uygundur. Alüminyum ya da demir malzemeden yapılır. Binaların caddeye bakan ve kaldırım kısmında bu merdivene yer verilir. Kullanım açısından kolay olan bir yangın merdiveni çeşididir.

Özel Tasarım Yangın Merdiveni

Bazı durumlarda ihtiyacınızı karşılamayan ya da binanın konumundan dolayı yönetmeliklerin dışına çıkmadan yangın merdiveni imalatı yapılması gerekebilir. İşte böyle durumlar izin özel tasarım merdivenler kullanılabilir. Özel olduğu için dekoratif amaçlı kullanıma uygundur. Ölçüsü, boyutu gibi unsurlar, merdivenin yapılacağı alana uygun şekilde belirlenir. Eğer ki, hiçbir merdivenin konuma uygun olmadığını düşünüyorsanız, özel tasarım merdivenler için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Makine odası merdiveni, yangın merdiveni, acil çıkış merdiveni, metal merdiven, kompozit merdiven, paslanmaz merdiven, galvaniz merdiven.